0554 896 30 27 elif-atabay@hotmail.com Pzt - Cmt: 9.00 - 20.00

İletişim Bilgileri

Aklınıza Olumsuz Düşünceler Geldiğinde Ne Yapmalısınız?

Hayatta başımıza olumlu veya olumsuz birçok olay geliyor. Bu olaylar zihnimizdeki düşünceleri de etkiliyor. Birkaç olumsuz durum yaşamak bizi olumsuz düşüncelere itebilir. Bundan sonraki gidişatın böyle olacağına dair yanlış kanılara varabiliriz. Oysaki hayat hep olumlu ya da olumsuz gitmez. Bazen söylemek istediklerimizi söyleyemeyiz, yüzleşmekten kaçarız, kendimize olan güvenimiz sarsılır. Tüm bunlar zihnimizde çeşitli düşüncelere dönüşür. Bunlar olumsuz daha da kötü hissetmemize neden olan düşüncelerdir. Her ne kadar bu düşüncelerin bizi yıprattığını, bize iyi gelmediğini bilsek de bu düşüncelerden kopmak kolay değildir. Olumsuz düşünceler bizi karamsar ve üzgün yapar. Aslında kötü olmayacak durumları bile kötü algılamaya başlar hayatımızı kısır döngü içerisine çekeriz.

Unutmayın ki bu tarz düşüncelere sahip ilk ve tek kişi değilsiniz. Çevrenizde bu durumu yaşayan pek çok insan vardır. Ancak önemli olan bu durumu değiştirme isteğiniz. Bu istekle birlikte kendinize saygı duymalı ve şefkat göstermelisiniz. Özsaygı ve öz şefkat kişilerin iyi oluşlarını sağlamada çok büyük etkiye sahiptir. Olumsuz düşünceleri zihinden uzaklaştırmak, hayata bakışı farklılaştırmak o kadar da kolay değildir. Zamanla ve adım adım gerçekleşecek bir durumdur. Bu sebeple sabırlı olmalı ve kendinize inanmalısınız.

Olumsuz Düşüncelerden Nasıl Kurtulurum?

a) Olumsuz düşüncelerinizi fark edin

Bir şeye müdahale edebilmek için öncelikle ne olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden önce size zarar veren, sizi yoran mantıksız olumsuz düşüncelerinizi fark edin ve tanımaya çalışın. Negatif düşüncelerin normal olduğunu unutmayın. Hayat kalitenizi düşüren sizi rahatsız eden boyutlara ulaştığında müdahale gerektiğini kendinize hatırlatın.

b) Olumsuz düşüncelerinizi yazın ve yeniden yapılandırın

Aklınızdan geçeni kaleme aldığınızda zihinsel olarak rahatlama yaşadığınızı göreceksiniz. Düşüncelerinizi somutlaştırmak her zaman fayda sağlayacaktır. Bu nedenle olumsuz düşüncelerinizi yazın. Bunu yaptıktan sonra bu düşüncenin yerine koyabileceğiniz daha sağlıklı ve mantıklı düşünceler hakkında fikir yürütün. Bunu yaptığınız zaman sakinleştiğinizi görecekseniz. Kendinize inanın ve harekete geçmekten korkmayın. Düşüncenizin yerine mantıklı gerçekçi düşünceler koydukça zihninizin de artık bu şekilde çalışacağını göreceksiniz. Yeter ki sabredin ve uygulamaktan vazgeçmeyin.

c) Kendinizi kurban psikolojisine sokmayın

Hayatta kontrol edebildiğimiz kadar edemediğimiz de pek çok şey vardır. Ancak bugüne kadar yaşadıklarımızın bizim seçimimiz sonucunda ortaya çıktığını unutmamak gerekir. Birilerini suçlamak fayda sağlamaz. Aynı şekilde kendinizi suçlamakta hiçbir fayda sağlamaz. Bu yüzden yaşadıklarınızı, seçimlerinizi kontrol edemediklerinizi kabul edin. Kendinizi kurban yerine koymayın. Hatanız varsa dersinizi alın ve yola devam edin. Bu kabullenişin hayata farklı bakmanızda faydası olacağını göreceksiniz.

d) Olumlu düşünceleri hayatınıza dâhil edin

Kendi düşünceleriniz olumsuz ise bunlar yerine sizi olumlu düşünmeye sevk edecek uğraşlar bulun. Günlük yaşantınız olumsuz düşüncelere neden olabilir. Ancak bu yaşantının içinde gerçekleştireceğiniz etkinliklerle olumluya yönelebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiren aktivitelere katılın. Yaratıcılığınızı geliştiren, ilham veren uygulamalarla kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanmak, yaratıcılığınızı daha da geliştirmeye çalışmak zihninizdeki kalıpları değiştirmede size fayda sağlayacaktır. Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı olumlu düşüncelere yönelmek için kullanın.

e) Korkularınızla yüzleşin

Sizi olumsuz düşünceye iten şeyler korkularınız olabilir. Genellikle de korkuların ürünüdür. Bunu adım adım yapmak ve dikkatli olmak gerekir. Kendi başınıza ilerleyemeyeceğinizi düşündüğünüz anda profesyonel destek alabilirsiniz.

Sakinleşmek ve kendinize zaman ayırmak her zaman iyi hissettirecek eylemlerdir. Kendinizi dinleyin ve neyi hayatınızda isteyip neyi istemediğinize karar verin. Hayatta tek başına halledemeyeceğimiz birçok olay yaşarız. Sizde bu olumsuz düşüncelerden bireysel çalışmalarla kurtulamayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin. Hayatınızı daha yaşanılabilir kılmak sizin elinizde.

Bir yanıt yazın

X