0554 896 30 27 elif-atabay@hotmail.com Pzt - Cmt: 9.00 - 20.00

İletişim Bilgileri

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bazen yeterince takdir görmediğiniz duygusuna kapılır mısınız?

Kendinizi çok mu beğenirsiniz?

Kendi gereksinim ve duygularınız başkalarınkinden önce mi gelir?

Başkalarının gereksinim ve duyguları var mıdır ki?

Evrendeki en önemli kişi siz misiniz?

Öncelikle herkesin belli ölçüde narsizm belirtileri gösterebileceğini belirtelim. Tam anlamıyla narsistik kişilik bozukluğundan söz edebilmek için, bu kişilerin aşırı bencillik ve egomani sergilemesi gerekir. Konuşmalarına sürekli “ben” diye başlarlar, kendileri dünyanın en zeki, en güzel, en yakışıklılarıdır. Her şeyde en iyidirler. Başkalarını kendi çıkarları için kullanırlar ve ahlak anlayışları işlerine geldiği gibi değişir.

 

Narsist miyim?

Narsistik kişilik bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız, yoktur. Gerçek narsistler kendilerinde bir sorun olduğunu kabul etmezler. Öte yandan, olmadığını düşünüyorsanız, sizde makul düzeyde olma olasılığı yüksek 🙂

Narsistik kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Aslında soru şu olmalı, narsist biriyle nasıl baş edebilirim? Çünkü bu durumdan muzdarip olanlar aslında narsistin kendinden çok etrafındakiler. Narsistik kişilik bozukluğunun kökü muhtemelen bebekliğe uzandığı için tedavi konusunda yapılabilecek fazla bir şey yok. Narsist bir kişiyi kişisel kusurlarını kabul etmeye ikna etmek olanaksız.

Sizin de etrafınıza böyle zor bir karakter varsa ve onunla baş etmeniz gerekiyorsa en kısa zamanda bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

X